Contentstream

czwartek, 1 grudnia 2011

Historia pierścionka zaręczynowego-poczytajcie

Rzymski zwyczaj ofiarowywania pierścionka zaręczynowego jako gwarancji dopełnienia kontraktu małżeńskiego został usankcjonowany przez Kościół, a następnie, na początku XIII wieku, spopularyzowany. Średniowieczni Włosi uszanowali diament jako symbol przy zaręczynach mówiący o zgodzie między mężem a żoną.
Idealnym pierścionkiem zaręczynowym jest jedno kamieniowy pierścionek z diamentem o szlifie brylantowym. Klasyczny wzór takiego pierścionka to tzw. chaton, o prostej, czystej formie, z jednym kamieniem o dowolnej masie, osadzonym w delikatnym koszyczku.
Idealny brylant na zaręczyny to ten, który najlepiej spełnia oczekiwania osoby kupującej lub tej, której ma być ofiarowany. Ważny jest dobór odpowiedniej charakterystyki kamienia, zawierającej się w kryteriach zasady 4C. "Złotym środkiem" pomiędzy masą kamienia a jego jakością są Brylanty o barwie H (biel) i czystości Si (małe inkluzje niedostrzegalne gołym okiem) W danej grupie cenowej masa kamienia jest duża przy stosunkowo wysokiej jakości.
ROZMIAR
Najbardziej typowy rozmiar pierścionka zaręczynowego i damskiej obrączki to 14 (obie nosimy na palcu serdecznym), z kolei męskiej obrączki to 22. Miarka Infinity prezentuje typowe rozmiary pierścionków w przeliczeniu na średnicę lub obwód palca.
UWAGA! Prosimy pamiętać, iż pomiary domowymi sposobami zawsze będą szacunkowe i nie dają 100% gwarancji doboru odpowiedniego rozmiaru pierścionka. Jedynym pewnym pomiarem jest zmierzenie palca na specjalnej miarce jubilerskiej. Prosimy pytać u naszych Konsultantów.
Z SZACUNKIEM DO BIŻUTERII
Autentyczna biżuteria ze złota i srebra, a w szczególności z kamieniami szlachetnymi jest jak sukienka od Chanel, zatem traktuj ją z taktem.
Kamienie szlachetne i naturalne oraz perły, które zdobią biżuterię są szczególnie narażone na wypadanie, pękanie, ukruszenie na skutek uderzenia, ściśnięcia, zdepnięcia, zahaczenia, a także inne uszkodzenia powstałe w konsekwencji różnych zdarzeń losowych. Biżuterię należy zdejmować przed rozpoczęciem prac domowych, przed pójściem spać, przed przystąpieniem do uprawiania sportów i innych zajęć, podczas których może ona ulec uszkodzeniu.
Podczas użytkowania cienkich, delikatnych łańcuszków, należy zachować dużą ostrożność. Przy najmniejszym zahaczeniu mogą one ulec zerwaniu lub zdeformowaniu, także podczas snu. Po zdjęciu łańcuszka nie należy go zginać ani zbyt ciasno zwijać, gdyż może to spowodować jego trwałe odkształcenie lub załamanie.

JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ ?
1. Piękno biżuterii jest trwałe, ale zarazem delikatne i kruche. Tylko dzięki przestrzeganiu odpowiednich zaleceń, biżuteria będzie Państwa cieszyć swoim blaskiem przez długi czas. Większości wzorów biżuterii szkodzi na przykład bezpośredni kontakt z wodą, zarówno z kranu, jak i z wodą morską, czy z innych akwenów. Zawarte w niej składniki mogą wpływać na wygląd biżuterii: może ona tracić połysk, ulegać przebarwieniom. Dotyczy to w szczególności pereł i masy perłowej, która jest delikatna i wrażliwa. Zamoczenie biżuterii z markazytami, może spowodować ich wypadanie. Każdy rodzaj biżuterii należy zdejmować przed kąpielą czy myciem naczyń.
2. Składniki detergentów używanych w kuchni oraz łazience, a także kosmetyków: lakierów, dezodorantów i perfum, mogą być przyczyną przebarwień biżuterii lub skóry w miejscu jej kontaktu z biżuterią. W większości przypadków, biżuteria nie jest wykonywana z czystego kruszcu, ale z jego stopów, które reagują z wieloma różnymi substancjami. Środki chemiczne mogą szkodzić również elementom biżuterii wykonanym z kamieni naturalnych lub pochodzenia organicznego (perły, bursztyn), powodując ich matowienie lub rozwarstwianie. Dlatego należy chronić biżuterię przed bezpośrednim z nimi kontaktem, na przykład poprzez stosowanie kosmetyków przed założeniem biżuterii.
3. Bardzo ważne jest właściwe przechowywanie biżuterii. Każda jej sztuka powinna być zawinięta w miękką szmatkę i szczelnie zamknięta w osobnym woreczku. Dzięki temu nie będzie ona narażona na uszkodzenie, zakurzenie itp. Dobrym miejscem na przechowywanie biżuterii są specjalne szkatułki, oferowane w sklepach jubilerskich. Zaleca się, by co pewien czas oddawać biżuterię do fachowej pielęgnacji.
4. Należy unikać sytuacji, kiedy powierzchnie wzorów biżuterii wykończonych w technologiach diamentowania, satynowania, pozłacania, rodowania lub patynowania - które tworzą tylko cienką zewnętrzną warstwę wyrobu - są narażone na ścieranie się, gdyż ich struktura może ulec trwałemu uszkodzeniu lub starciu.
5. Najlepszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne oczyszczanie biżuterii z kurzu. Zaleca się stosowanie specjalnej chusteczki do pielęgnacji biżuterii. Nie należy samodzielnie czyścić biżuterii, która jest już mocno zabrudzona - zwłaszcza przy użyciu środków czyszczących i polerujących. Co pewien czas należy oddawać biżuterię do jubilera, do profesjonalnej pielęgnacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz